Perutusan Pengarah Kesihatan Negeri

on .

Selamat Datang Ke Portal Rasmi Jabatan Kesihatan Negeri Perak.



 

  Kemajuan era teknologi maklumat telah memberikan banyak sumbangan kepada pelbagai sektor khususnya dalam bidang teknologi. Kesedaran terhadap sains dan teknologi telah mendorong agensi sector awam untuk meningkatkan produktiviti menerusi teknologi dalam memberikan perkhidmatan yang lebih berkesan.

Jabatan Kesihatan Negeri Perak turut bersama-sama dalam menyebarkan maklumat yang penting selari dengan perkhidmatan yang ditawarkan jabatan ini. Oleh itu, laman web ini telah dibangunkan sebagai medan penyebaran maklumat yang berkesan kepada orang ramai untuk mengikuti aktiviti atau program yang dijalankan, peranan dan tanggungjawab Jabatan Kesihatan Negeri Perak serta menyampaikan segala maklumat yang berkualiti kepada setiap pengunjung. Selain itu, JKN Perak berharap laman web ini juga menjadi salah satu medium terbaik kepada semua pihak dalam memberikan sebarang pandangan, pertanyaan atau maklumbalas bagi meningkatkan lagi mutu perkhidmatan di jabatan ini.

Akhir kata, selamat melayari Portal Rasmi Jabatan Kesihatan Negeri Perak dan diharap tuan/puan akan terus mengunjunginya lagi pada masa hadapan.



Pengarah Kesihatan Negeri Perak

Senarai Pengarah Kesihatan Negeri Perak

on .

  Bil 
Nama Tempoh Berkhidmat
1. Dr. E.A.Struthers 09.05.1946 - 18.03.1947
2. Dr. T.C.Wakefield 21.03.1947 - 27.10.1948
3. S.W.Eveson 28.10.1948 - 06.12.1952
4. Dr. A.A.Cameron 07.12.1952 - 08.05.1954
5. Dr. R.H.ISSAC 30.11.1954 - 27.11.1956
6. Dr. Chang Hoay Chan 28.11.1956 - 05.07.1957
7. Dr. L.W.Jayesuria 29.07.1957 - 14.12.1961
8. Dr. K.L.Verghese 15.12.1961 - 29.01.1964
9. Dr. S.Appudurai 01.02.1964 - 31.01.1967
10. Dr. Haji Abbas Bin Haji Alias 01.02.1967 - 14.03.1969
11. Dr. A.S.Sandhu 16.04.1969 - 29.12.1973
12. Dr. Sheikh Raihan Bin Hamzah 12.02.1974 - 21.04.1975
13. Dr. Ezaddin Bin Mohamed 01.06.1975 - 31.05.1978
14. Dato' Dr. Gurmukh Singh 16.08.1978 - 31.01.1981
15. Dato' Dr. Dharam Singh 01.06.1981 - 21.02.1982
16. Dr. Tan Ban Lee (Pemangku) 22.02.1982 - 16.01.1983
17. Dr. Jagjit Singh (Dato') 17.01.1983 - 16.11.1986
18. Datin (Dr.) K.B.Badsha 01.04.1987 - 16.10.1988
19. Dato' (Dr.) Martin Joseph (Memangku) 17.10.1988 - 15.03.1989
20. Dato' (Dr.) Che Rus Bin Mohamed Nor 16.03.1989 - 15.10.1990
21. Dr. Hj. Wan Mahmud Bin Othman 16.10.1990 - 31.07.1992
22. Dato' Dr. M.K.Haliaj Rahmatullah 01.08.1992 - 25.08.1995
23. Dr. Doraisingan A/L Ponnudurai 26.08.1995 - 16.03.1996
24. Dr. S.Noor Ghani 16.03.1996 - 30.06.1998
25. Dr. Lim Kuan Joo 01.11.1998 - 15.07.1999
26. Dato' Dr. Vyveganathan A/L Govinda Nair 16.09.1999 - 20.06.2000
27. Dato' Dr. Tee Ah Sian 20.06.2000 - 16.05.2001
28. Dato' Dr. Hj. Abdul Razak Hj. Kechik 16.05.2001 - 28.01.2004
29. Dato' Dr. Prathapa Senan A/L P.V.C Pillai 01.03.2004 - 13.09.2006
30. Dato' Dr. Hj. Ahmad Razin Bin Dato' Hj. Ahmad Mahir  25.09.2006 - 15.07.2012
30. Dato' Dr. Hjh. Nordiyanah Binti Hj. Hassan 16.07.2012 - 05.05.2015
30. Dato' Dr. Hjh. Juita Binti Ghazalie 05.05.2015 - 22.12.2016
31. Dato' Dr. Hassan Merican 02.05.2017 - terkini

List of Perak State Health Directors

on .

 No 
Name Tenure of Service
1. Dr. E.A.Struthers 09.05.1946 - 18.03.1947
2. Dr. T.C.Wakefield 21.03.1947 - 27.10.1948
3. S.W.Eveson 28.10.1948 - 06.12.1952
4. Dr. A.A.Cameron 07.12.1952 - 08.05.1954
5. Dr. R.H.ISSAC 30.11.1954 - 27.11.1956
6. Dr. Chang Hoay Chan 28.11.1956 - 05.07.1957
7. Dr. L.W.Jayesuria 29.07.1957 - 14.12.1961
8. Dr. K.L.Verghese 15.12.1961 - 29.01.1964
9. Dr. S.Appudurai 01.02.1964 - 31.01.1967
10. Dr. Haji Abbas Bin Haji Alias 01.02.1967 - 14.03.1969
11. Dr. A.S.Sandhu 16.04.1969 - 29.12.1973
12. Dr. Sheikh Raihan Bin Hamzah 12.02.1974 - 21.04.1975
13. Dr. Ezaddin Bin Mohamed 01.06.1975 - 31.05.1978
14. Dato' Dr. Gurmukh Singh 16.08.1978 - 31.01.1981
15. Dato' Dr. Dharam Singh 01.06.1981 - 21.02.1982
16. Dr. Tan Ban Lee (Pemangku) 22.02.1982 - 16.01.1983
17. Dr. Jagjit Singh (Dato') 17.01.1983 - 16.11.1986
18. Datin (Dr.) K.B.Badsha 01.04.1987 - 16.10.1988
19. Dato' (Dr.) Martin Joseph (Memangku) 17.10.1988 - 15.03.1989
20. Dato' (Dr.) Che Rus Bin Mohamed Nor 16.03.1989 - 15.10.1990
21. Dr. Hj. Wan Mahmud Bin Othman 16.10.1990 - 31.07.1992
22. Dato' Dr. M.K.Haliaj Rahmatullah 01.08.1992 - 25.08.1995
23. Dr. Doraisingan A/L Ponnudurai 26.08.1995 - 16.03.1996
24. Dr. S.Noor Ghani 16.03.1996 - 30.06.1998
25. Dr. Lim Kuan Joo 01.11.1998 - 15.07.1999
26. Dato' Dr. Vyveganathan A/L Govinda Nair 16.09.1999 - 20.06.2000
27. Dato' Dr. Tee Ah Sian 20.06.2000 - 16.05.2001
28. Dato' Dr. Hj. Abdul Razak Hj. Kechik 16.05.2001 - 28.01.2004
29. Dato' Dr. Prathapa Senan A/L P.V.C Pillai 01.03.2004 - 13.09.2006
30. Dato' Dr. Hj. Ahmad Razin Bin Dato' Hj. Ahmad Mahir  25.09.2006 - 15.07.2012
30. Dato' Dr. Hjh. Nordiyanah Binti Hj. Hassan 16.07.2012 - 05.05.2015
30. Dato' Dr. Hjh. Juita Binti Ghazalie 05.05.2015 - current

History of Perak Health Department

on .


The headquarters for Perak Health Department is located at Jalan Panglima Bukit Gantang Wahab, 30590 Ipoh, Perak Darul Ridzuan. Originally it was a mansion built in the year of 1910 owned by the Foo Family, a wealthy chinese businessman.

In early 1938 during the British colonization in Malaya, the building had been convered to a Doctor's Clinic for the Europeans in Ipoh. Then, it was transformed as Sanitary Board Office for Kinta District until the Japanese occupation in Malaya.

In September 1945, the British Military Administration (BMA) operated in Ipoh while the Director of  Medical and Health Office was based in Taiping. When the Civil Administration started to operate in April 1946, this building was been made as the office for the State Director of Medical and Health. The first State Director was Dr. E.A Struthers that had served from 9 Mei 1946 until 18 Mac 1947.